inhalaatori kasutamine ja valimine KIWI plus inhalaator

Inhalaatori valimise ja kasutamise ABC

Väikelapsed on haiged väga tihti. Inhalaator on ülemiste hingamisteede korral suur abimees. Kuid selle teema koha pealt on palju küsimusi, mis on jäänud õhku rippuma.

Küsimustele inhalaatorite, nende kasutamise ja mõju kohta, vastas Ida-Tallinna Keskhaigla lastearst Reet Raukas.

1. Mis on inhalaatori põhimõte? Kuidas inhalaatorist tekkiv aur mõjub hingamisteedele?
Inhalaatoris muudetakse veeauru või ravimi osakesed väikeseks, et nad jõuaks sügavale hingamisteedesse. Kui kasutada inhalaatorit viirushaiguse korral, aitab aur põletikulist sekreeti vedeldada, et seda oleks kergem välja köhida. Sageli muutuvad köhimise käigus hingamisteed kuivaks ning ärritusköha süveneb. Inhalaatoriga hingamisteedesse viidav niiskus aitab ka seesugust ärritusköha vähendada ja turset hingamisteedes alandada.

2. Kas inhalaator leevendab köha või ravib seda?
Suurem osa köhasid, mille puhul inhalaatoreid kasutatakse, on viiruslikku päritolu ega vaja spetsiifilist ravi. Ilma ravimiteta inhalatsioon pigem leevendab olukorda kui ravib. See parandab haige enesetunnet ning võib ka takistada haiguse süvenemist. Näiteks kinnise nohu puhul on tagajärjeks pahatihti kõrva- või põskkoopapõletik, mida võib ära hoida inhalaatori kasutamisega.
Samuti võib inhalaator teha elu kergemaks kütteperioodil, kui toas on õhk väga kuiv.

3. Kas inhalaatorit oleks soovitatav kasutada larüngiidi korral?
Larüngiit on äge viirushaigus, mis algab ägeda tursega hingamisteede ülemises osas ehk kõris. Jaheda auru jõudmine kõrri vähendab turset ja õhk hakkab läbi käima ning olukord leevendub. Viirus aga ei lahku sellega organismist ja laps vajab lõplikuks paranemiseks aega.

4. Milliste haiguste korral peaks kasutama inhalaatorit?
Inhalaator kergendab kõikide köhahaiguste korral olukorda. Samuti leevendab nohu. Kui nina on kinni, siis hakkab inimene hingama läbi suu, mis muudab ka kurgu kuivaks. Inhalaatori abil muutub tatt vedelaks ja aitab sellel välja tulla. See omakorda aitab haigusest kiiremini vabaneda.

5. Kas efektiivsusel on vahe – vannitoas sooja auruga aurutamine või inhalaatori külm aur?
Vahe on eelkõige mugavuses. Väikese vannitoa puhul on asi lihtne – saab panna kuuma vee kraanist või dušist jooksma ning lapse sinna kõrvale mängima. Sellisel juhul on toime väga tõhus.
Suure vannitoa puhul on aga see keerulisem – aur ei jõua lapseni.
Levinud on ka poti kohal kuuma veega auru tegemine. Kui aga tegu on väikese lapsega, kes palju rabeleb, siis on selle meetodi korral põletuse risk üsna suur.
Kui kodus on aurusaun, siis ka seda saab edukalt kasutada köha-nohu leevendamiseks.
Inhalaatori kasutamine on mugavam ka sel juhul, kui on soov mitu korda päevas auru teha.

6. Mida peaks inhalaatori valikul eelkõige silmas pidama?
Tuleb esmaselt selgeks teha see, milleks inhalaatorit kasutada tahetakse.
* Kas kasutatakse ainult enda peres või on kasutatav suurema rahvahulga poolt. Sellisel juhul peaks jälgima kasutusjuhendit – kui lihtne on inhalaatorit puhastada.
* Kui on peres väike laps, siis tuleks jälgida kas inhalaatoriga on kaasas väiksema lapse mask. Otse suhu jooksva auruga inhalaatoreid väikelastel ei saa kasutada – vajalik on kindlasti mask.
* Kas on vajadus kasutada inhalaatoris ka ravimeid või soovitakse kasutada lihtsalt kuiva köha-nohu leevendamiseks. Kõikides inhalaatorites ei ole vastavat kohta ning ei saa kasutada ravimeid. Teatud ravimeid ei saa kõikides inhalaatorites kasutada.

7. Inhalaatori kasutamine lapse magamise ajal?
Mõni laps kardab meeletult tugevat müra tekitavat inhalaatorit – laps võib hakata rabelema, ära jooksma ning see muudab raviprotseduuri väga keeruliseks.
Kui laps karjub inhaleerimise ajal, siis on see iseenesest auru hingamisteedesse jõudmise kohaselt väga hea – tõmbab auru sügavale hingamisteedesse ja köhib röga paremini välja. Kuid kõvasti nutmisel ei pruugi ravimid jõuda hingamisteedesse. Kõige parem on ravida rahulikku last.
Kui veeauru manustamine ei õnnestu lapse ärkveloleku ajal, võiks seda teha uneajal. Sellisel juhul tuleks laps keerata külili asendisse ja panna aur jooksma lapse suu-nina ette, nii jõuabki aur hingamisteedesse. Ravimite manustamine magavale lapsele ei ole alati efektiivne.
Magamise ajal hingab laps küll pindmiselt, mistõttu korraga ei jõua nii palju auru sama kiirelt hingamisteedesse kui lapse ärkveloleku aegse hingamise ajal. Samas saab sellevõrra pikemalt aurutada ning lapse uni on rahulikum, mis on ka haigusest paranemiseks väga vajalik.

8. Kas õhuniisutit võiks kasutada ka inhalaatori asemel haiguste leevendamisel?
Õhuniisuti jääb inhalaatoriga võrreldes vähe efektiivseks, kuna ruum on suur ja paiskab niisked osakesed õhku laiali, kuid need ei jõua lapseni piisavas koguses.

9. Millist vett peaks kasutama inhalaatoris - kas kraanivett, läbi keedetud vett või füsioloogilist lahust?
Kindlasti tuleks läbi lugeda inhalaatori kasutusjuhend ja lähtuda sellest mida tootja lubab/soovitab. Osades saab kasutada ravimeid vastavas anumas, osades mitte. Samuti tuleks uurida ravimi lahuste kasutamise võimaluse kohta – näiteks köhateede kasutamine inhalaatoris vee asemel.
Kui kodus on väga lubjarikas vesi, siis tuleks kindlasti vesi läbi keeta, et see ei rikuks inhalaatorit või kasutada füsioloogilist lahust. Füsioloogiline lahus on kõige puhtam ning sisaldab teatud määral ka soola, kuid soola sisaldus on niivõrd väikeses kontsentratsioonis, et ei tööta röga lahtistina.

10. Kas ravimtee segamine inhalaatori vee sisse on kasulik?
Teatud ravimtaimed omavad röga lahtistavat toimet. Kui aparaadi puhul on lubatud kasutada vee asemel ka teed, siis võib neid kasutada vedeliku asemel. Paiselehe, raudrohu, pärnaõie, nõmm-liivatee, nurmenuku ja männiokkatee on röga lahtistava toimega. Neid võib kasutada igas vanuses lapse inhalatsiooni puhul. Samuti võiks teha eelpool nimetatuist teed joomiseks (vähemalt 1 aastastele lastele).

11. Mis on ultraheliinhalaatori ja kompressoriga inhalaatorite vahe?
Kompressoriga inhalaatoris juhitakse rõhu all õhu juga läbi vedela ravimi ning seeläbi muutuvad ravimid osad aerosooliks, mis kantakse haige hingamisteedesse. Ultraheliinhalaatoris kasutatakse aerosooli tekitamiseks kõrgsageduslikke laineid. Erinevus seisneb vee osakeste suuruses, mida inhalaator paiskab auruga välja. Ultraheli inhalaatori puhul on reeglina välja paiskuvad veeosakesed väiksemad ja nende liikumiskiirus hingamisteedes aeglasem, kompressoriga inhalaatoritel puhul suuremad, mis võib muuta ravimite manustamise efektiivsemaks. Mida suuremad on auruosakesed, seda parem. Seda tasub uurida toote spetsifikatsioonist.
Samuti ei saa kõikides UH-inhalaatorites kasutada kõiki hingamisteede haiguste ravimisel kasutatavaid ravimeid. See tuleb enne inhalaatori ostu selgeks teha.
Ultraheli inhalaator on tunduvalt vaiksem, kompressoriga inhalaator mürarikkam. See võib pelgliku lapse ära hirmutada. Müratase on toodud ära tootekirjelduses.

12. Kuidas tuleb peale kasutamist inhalaatorit puhastada?
Juhtmed ning otsikud tuleb pesta ära seebi ja veega – sellest täiesti piisab. Oluline on ka korralik kuivatamine.
Kui ühes perekonnas on mitu inimest korraga haiged, siis tõenäoliselt on tegemist ühe viirushaiguse põdemisega ning inhalaatori torusid ei pea pidevalt puhastama. Küll vajab aga puhastamist mask.
Kui inhalaatorit tuttavatele laenatakse, tuleks õpetada, kuidas inhalaatorit puhastada –korralikult seebi ja veega või kui on kasutusjuhendis kirjas, siis desinfitseeriva vahendiga.

13. Mitu korda päevas ja kui pikalt korraga aurutada tuleks?
Aurutamise ühe korra pikkus sõltub sellest, kui vana on laps ja kuidas laps sellesse suhtub. Mõne lapse puhul on 5 minutit suur võit, teine aga saab aru, et tal läheb sellest kergemaks ning hingab hea meelega inhalaatori auru pikemalt. Ajapiirangut otseselt ei ole, kui just tegemist ei ole ravimi manustamisega, kus on määratud kindel doseering.

14. Kas lapsele tohib teha auru, kui tal on palavik?
Kui kehatemperatuur on veidi üle 37 ja lapse enesetunne on hea, siis ei ole takistust ei kuuma ega külma auru suhtes. Kui aga on lapsel kõrge palavik, siis võib kuum aur palavikku tõsta. Jaheda auruga inhalaatori puhul ei ole ka 39 kraadise palaviku korral selle kasutamine keelatud. Tuleb lähtuda lapse enesetundest.

Küsimused ja vastused pani kokku Marit Karp
Meie poolt müüdavate inhalaatorite valiku leiate siit: https://www.4kids.ee/inhalaatorid/
Soovid küsida nõu, helista meie infoliinil 588 344 34

 

Artikli kopeerimine ilma 4kids OÜ loata pole lubatud!